canimaz.com
Sevgi qocalmaz, yalnız qalınmaz!
Daxil ol Qeydiyyat
Sayta Daxil Olun!
İstifadeçi Adı ve ya ID:

Şifre:

Meni xatırla | Qeydiyyatdan keç
Şifreni unutdun?

Son 10 mövzu

Deyerli fikirler, melumatlar... (Maraqlıdır)
Ardarazli  Ardarazli [Off] (18.08.2018 / 20:48)
Əli Kərim ömrünün sonlarına yaxın içməyəndə gərgin olurmuş. İçən zaman içkinin təsirini duyunca astadan deyirmiş:

- Dünya yavaş-yavaş gözəlləşir.

Mehdi Hüseyn Azərbaycan Yazıçılar İttifaqının sədri olanda bir neçə dəfə Əli Kərimin ev məsələsi təxirə düşür. Halbuki ən çox ehtiyacı olan o idi. Sadəcə yuxarılara şikayət ərizələri yazan, ordan-burdan adam tapıb tapşırılan, beləliklə ikinci, üçüncü evini alanlar imkan vermirdilər. Belə bir şəraitdə qəfil Mehdi Hüseynlə qarşılaşan Əli Kərim ona salam vermədən keçir. Mehdi müəllim şairi saxlayıb qayğıkeşliklə soruşur:

- Əli, mənə niyə salam vermədin?

Əli Kərim cavab verir:

- Neyləyim, mənim də gücüm buna çatır.

Əli Kərimin atası öləndə o Moskvada imiş. Hüseyn Arif də Moskvaya gedirmiş. Hüseynə deyirlər, Əli Kərim şair adamdır, atasının ölüm xəbərini sən ona çatdır və yavaş-yavaş, alışdıra-alışdıra denən.

Hüseyn Arif Əli Kərimi restorana aparır, yaxşı yeyib-içəndən sonra deyir:

- Əli, bilirsən də, hamımız
...
Ardını oxu >>
Ardarazli  Ardarazli [Off] (18.08.2018 / 20:49)
Gənc jurnalistlərdən biri AzTV-nin “Xəbərlər” proqramından tanıdığı, sonra yaxından dostlaşdığı Nəsimi Nəbizadəni yanındakılara göstərib deyir:

– Mən bu “Əmi”nin yalanları ilə böyümüşəm!

1990-cı illərin sonları… Nəsimi Nəbizadə canlı yayımda AzTV-nin xəbərlərinin axşam buraxılışında efirdədir… 28 May – Respublika günü ilə bağlı dünya dövlətlərinin rəhbərlərindən məktublar gəlir, diktor da bunların hamısını bir-bir oxumalı olur. Növbə Səudiyyə Ərəbistanı kralının məktubuna çatır. Baxır, uzun bir adı var. Abdullah bin Əbdüləziz əbu Yəhya əs Sabah əl Səud… Nəsimi bin, əbu, əs, əl sözlərini saxlayıb o biri adların yerinə studiyadakı cavan uşaqların adını deyir – Fərid, Elvin, Namiq və s. Buraxılışdan sonra rejissor ona xəbərdarlıq edir ki, başın ağrıyacaq bu adlara görə.

Nəsimi kefini pozmadan cavab verir:

– A kişi, heç kralın özü öz adını axıra qədər bilmir, kimdir mənim səhvimi tutan.

Nəsimi Masazır gölünün sahilində atası ilə şərik duz sexi açır. Atası deyir
...
Ardını oxu >>
deyiş. Ardarazli (18.08 /20:50) [1]
Ardarazli  Ardarazli [Off] (18.08.2018 / 20:51)
Maraqlı olsa yenə paylaşacam
Miss_Lumu  Miss_Lumu [Off] (18.08.2018 / 21:04)
Ardarazli, maraglidi
Ardarazli  Ardarazli [Off] (18.08.2018 / 23:08)
"Xoş gəlmisən" deməyin bir yolu var, "xoş getdin" deməyin min yolu.
(c).
Ardarazli  Ardarazli [Off] (18.08.2018 / 23:12)
Ucqar bir kənd evində dincələn Nəsimi Nəbizadə hər səhər çəpərin ayağındakı yapon əzgilindən dərib yeyib-içmək süfrəsinə gətirirmiş. Bir gün qonşu qadın ev yiyəsinə şikayət edir:

– Qonağınıza deyin, ərimin “zakuska”larına dəyməsin!

Gənc jurnalistlərdən biri AzTV-nin “Xəbərlər” proqramından tanıdığı, sonra yaxından dostlaşdığı Nəsimi Nəbizadəni yanındakılara göstərib deyir:

– Mən bu “Əmi”nin yalanları ilə böyümüşəm!

Nəsimi Nəbizadə Gəncədə qatardan düşür. Hava çox istiymiş. Bir yoldaşla özünü verir pivəxanaya. Sevməsə də bərk isti olduğundan pivədən imtina eləmir. Tez başına çəkir, dadı xoşuna gəlir, gözü ilə ofisianta işarə verir ki, birini də gətir. İkinci bakalı da boşaldıb masaya qoyandan sonra soruşur:

– Pivə neçəyədi sizdə?

– 70 qəpik.

Nəsimi ağzının köpüyünü silir:

– Gəncə doğrudan da “İmamsöyün şəhəri”dir!

1990-cı illərin sonları… Nəsimi Nəbizadə canlı yayımda AzTV-nin xəbərlərinin axşam buraxılışında efirdədir… 28 May – Respublika
...
Ardını oxu >>
Ardarazli  Ardarazli [Off] (18.08.2018 / 23:13)
Bəxtiyar Vahabzadə 20 Yanvarda general Dubinyakın üzünə tüpürüb. Bu hadisə o vaxt heyrətlə qarşılanmışdı. O gün Bəxtiyar Vahabzadənin nəinki həbs olunması, hətta öldürülməsi də mümkün ola bilərdi.

O, ilk şeirini Səməd Vurğun olan məclisdə oxuyanda çox həyəcanlı imiş. Şeir bitəndə Səməd Vurğun ayağa qalxır və “Bu cavan oğlan məndən də yaxşı yazır” – deyir. Ondan sonra az vaxt ərzində Bəxtiyar Vahabzadə məşhur şairə çevrilir.

Onun elmi işi "Səməd Vurğunun lirikası” idi. Ancaq şeirdə tam olaraq onun yolunu davam etdirmədi. O, şeirə publisistik xarakter gətirdi.

Bəxtiyar Vahabzadənin müxtəlif addımları ictimaiyyət tərəfindən birmənalı qarşılanmırdı. Lakin onun qəfil etdiyi etirafların orijinallığını heç kim dana bilməzdi. Misal üçün, müasiri olduğu şair Əli Kərim haqqında yazmışdı:

Gec doğub tez sönən ulduzlar kimi
İşığın sonradan çatacaq bizə...

90-cı illərin ağır, kəşməkeşli vaxtlarında şeir gözdən çox düşmüşdü. Birdən-birə sovet şairlərinin və
...
Ardını oxu >>
Ardarazli  Ardarazli [Off] (19.08.2018 / 07:43)
Çarli Çaplinin qızı Ceraldinə məktubu:

“Əziz qızım, indi gecədir. Yeni il gecəsi. Mənim balaca qəsrimin silahsız mühafizəçiləri yatırlar. Bacın və qardaşın yatıb, hətta anan da yuxulayıb. Bu yarıqaranlıq otağa gəlincə az qaldım hamısını oyadam.

Necə də uzaqsan məndən! Əgər indi şəkillərinə baxmıramsa, kor olum. Şəkillərin stolumun üstündə, ürəyimə ən yaxın yerdə dayanıb. Amma sən hardasan? Uzaqda, nağıllar şəhəri Parisdə, gözəl bir səhnədə rəqs edirsən. Bu sakit gecənin səssizliyində sənin ayaq səslərini açıq-aydın eşidirəm. Gözlərin gözlərimin qarşısına gəlir; gözlərin qış gecəsində bərq vuran ulduzlar kimidir. Bu gözəl tamaşada Şahın əsir götürdüyü gözəllər gözəli o fars qızını oynadığını bilirəm. Gözəllər gözəli ol, rəqs elə, ulduz ol və parıltın aləmə yayılsın. Amma tamaşaçıları məftun etməkdən sərxoş olanda, sənə verilən çiçəklərin qoxusu başını gicəlləndirəndə bir küncə çəkilib məktubumu oxu, atanın sözlərinə qulaq ver.

Mən sənin atanam, Ceraldin! Mən Çarliyəm, Çarli Ça
...
Ardını oxu >>
Ardarazli  Ardarazli [Off] (19.08.2018 / 08:18)
Bulvarımız pullu matah, kim can ata, kim yan ata,
Çay verilir müştəriyə, nəlbəkisi on manata
Gendə durub baxdı kasıb, ləb-ləbiyə, qənd-nabata,
Azəriyə etdi yasaq, azərinin milli bağın
Ay belə dövran yetirən, andıra qalsın papağın...

Bulvara giriş pullu oldu.
Gəl ay müştəri
Black_Attack  Black_Attack [Off] (19.08.2018 / 09:33)
 Три вещи никогда не возвращаются обратно: Время, слово, возможность.
Ardarazli (19.08.2018/08:43)
Çarli Çaplinin qızı Ceraldinə məktubu: “Əziz qızım, indi gecədir. Yeni il gecəsi. Mənim balaca qəsrimin silahsız mühafizəçiləri yatırlar. Bacın və qardaşın yatıb, hətta anan da yuxulayıb. Bu yarıqaran
Bu məktubu qısa ocumuşfum bu deyəsən polnu versiyasıdı
Qoz
Наверх  Cemi mesajlar: 5429

<< 1 ... 460 461 [462] 463 464 ... 543 >>

mesajı filterle
Mövzunu yükle

topikdeki fayllar (90)

Forum
Forumda axtar

Yeniler yuxarı
Onlayn Tanışlıq: 7217 / 1046